In supermarkets, individual portions are invading the shelves

In supermarkets, individual portions are invading the shelves

Often presented as a tip to avoid waste, these portions often hide high prices. France 2 takes stock.

In supermarkets, individual portions are invading the shelves

Individual servings have taken to supermarket shelves. All brands are doing it, and in all sectors. Biscuits for children, fresh produce, mineral water, the French love these individual portions, even if it means that they cost them more. A journalist from France 2 took the test. In the basket on the right, the products in classic format, in the one on the left, exactly the same in small portions. Result at the cash desk: 20.38 euros for large formats and 29.68 euros for small formats.

Triple prices

At the top of the price differences, certain products stand out in particular. This is the case for water, detergents and finally cottage cheese. The price per kilo or per liter is mentioned on the labels, it is mandatory, but few consumers dwell on it. For example, two bottles of water, from the same source, in large format, the price is 44 cents per liter. In small format, prices soar: 1.56 euros per liter. Compotes, cookies, dairy products, just for snacks, the French spent last year seven billion euros for these small portions.